آشنایی با سازها
موضوعات داغ

نحوه تنظیم پیانو: راهنمای داخلی ساز

یادگیری ساز پیانو با تظیم و کالیبره کردن (کوک پیانو) متفاوت است به طوری که می توان نحوه تنظیم پیانو را هم علم نامید هم هنر! بیشتر مردم فکر می کنند اگر بتوانند پیانو را بنوازند پس می توانید پیانوی خود را هم تنظیم کنند. اگر چه این مطلب به صورت ۱۰۰ درصدی صحیح نیست اما تعداد بالایی از نوازندگان پیانو قادر به تنظیم ساز خود نیستند. نوازندگان پیانو این موضوع را می دانند که درک مکانیک پیانو زمان بر است و دست کاری در قسمتهای مختلف پیانو برای ایجاد صدایی بهتر در به مهارت نیاز دارد.

امروز قصد داریم تا در مجله ایران فاکس نگاهی به ابزارهای مورد نیاز و طرح داخل پیانو داشته باشیم. همچنین پاسخ سوال “آیا تنظیم پیانوی آکوستیک بهتر از صفحه کلید برقی است؟” را بررسی خواهیم کرد.

خوشبختانه، شما می توانید ابزار تیون کردن یا رگلاژ پیانوی خود را با قیمتی ارزان خریداری کنید.

شما به موارد زیر جهت رگلاژ کردن پیانو نیاز دارید

  • تنظیم کننده (یا برنامه)
  • گوه ها
  • اهرم تنظیم با سر شش گوش متحرک

حدود ۲۵ سال قبل و یا قبل تر، بیشتر تیونرها نیز به خوب گوش دادن نیاز داشتند. اما امروزه به خاطر فناوری های جدید تمامی تیونرها و برنامه های الکترونیکی موجود ما را از فرآیند گوش دادن به صدای ساز بی نیاز کرده است. گوش انسان هنگام بالا رفتن نت ها از صفحه کلید مرتباً زمینه ها را به صورت صاف و یک صدا می شنود و هنگام پایین آمدن از صفحه کلید ، صداها را تیزتر می شنود.

کوک کردن ساز با اپلیکیشن
کوک کردن ساز با اپلیکیشن

این نکته ای است که باید بخاطر داشتیه باشید: گوش انسان احتمالاً در محدوده میانی را خواهد شنید، جایی که حرف زدن شنیده می شود.

نگاهی به داخل پیانو

برای درک نحوه تنظیم صحیح پیانو، بهتر است از نحوه چیدمان داخل پیانو آگاهی داشته باشید. پیانوهای جدید امروزی با مدل های قدیمی خود نظیر، هارپسی کورد یا کلاویکورد کاملا متفاوت است! زیرا امروزه سیم ها به جای اینکه چسبانده شوند، با چکش نمدی ضربه می خورند. این یک تغییر مهم در ساخت سازهای صفحه کلید دار بود. پیانوی مدرن می تواند بلند و نرم بنوازد و به همین دلیل است که در ابتدا آن را پیانوفورت (کلمه ای ایتالیایی به معنای نرم،بلند) می نامیدند.

سیم های پیانو توسط ۳ رشته سیم دسته بندی می شوند و شما باید سه رشته را همزمان با سیم میانی تنظیم کنید.

تنظیمات مربوط به رگلاژ پیانو
تنظیمات مربوط به رگلاژ پیانو

مرحله اول رگلاژ کردن پیانو

در بین رشته ها یک گوه قرار دهید تا دوتایی که روی آنها کار نمی کنید را بی صدا کنید (غیر فعال کردن دو سیم دیگر). با تنظیم تیونر خود روی فرکانس ۴۴۰ هرتز A (440 HZ) به عنوان مرجع، اکتاو میانی خود را ثبت کرده و روی یک چهارم کامل تنظیم کنید. به طور کلی چرخش پین ها سخت است، اما اگر آنها را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، زمینه صدا تندتر می شود. اگر آنها را خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید ، آنگاه زیر و بم (pitch) صاف تر خواهد شد.

دایره پنجم را دنبال کنید تا همه رشته های 220+ را تنظیم کنید.

تنظیم پین ها در پیانو

برای “تنظیم پین ها” آن را به گونه ای حرکت دهید که به عقب بلغزد، سپس هنگام چرخاندن اهرم محکم کلید را بزنید. به این ترتیب، ارتعاشات کشش روی رشته را برابر می کنند. این تغییر قابلیتی روی پیانو فراهم می کند که مدت زمان بیشتری هماهنگ باشد.

با هارمونیک هایی که هنگام ضربه زدن به یک کلید می شنوید، هدف این است که در یک اکتاو جا بیفتد (یا عرض پهنای آن را تغییر دهید). مساوی بودن زمان و کاهش زمان آن بین نواختن نت ها بهترین صدا را تولید کند بدون توجه به اینکه کدام کلید چه آهنگی را پخش می کند!

بهترین حالت این است که با فرکانس های محاسبه شده در فواصل دقیق بین نت ها هماهنگی به وجود آید.

جوانب مثبت و منفی تنظیم پیانوی شخصی شما

در حالی که رگلاژ پیانو توسط خود شما امکان پذیر است، ممکن است برخی از معایب و حتی آسیب های احتمالی به ساز شما وارد شود. یک تکنسین حرفه ای پیانو می داند که چگونه اکتاو ها را برای بهترین صدا کش می دهد و احتمال شکستن یک رشته یا شل شدن پین کمتر خواهد بود.

در تئوری موسیقی، اُکتاو (Octave «هشت‌تایی») یا هنگام،که گاه به‌اختصار به صورت 8ve و P8 نیز نوشته می‌شود، فاصله دو نت همنام متوالی است. هر ساز دارای دامنهٔ خاصی از لحاظ تکرار این نت‌ها است، و دامنهٔ سازها را اغلب با شمارش مجموع این هشت نت (که برابر با یک اکتاو می‌باشد) می‌سنجند. بدیهی‌ست که سازهای مختلف دارای تعداد اکتاوهای مختلف می‌باشند. ویکی پدیا

افراد حرفه ای و مجرب در این حوزه، برای انجام تعمیراتی از قبیل کوک پیانو (تنظیم چکش ها) و صدا (سرویس پد های پشمی روی چکش ها) آموزش دیده اند. ما هرگز نمی توانیم این تجربه ها را جایگزین کنیم وقتی صحبت از یک تکنسین حرفه ای پیانو می شود منظور شخصی است که بتواند پیانویی را تنظیم کند که ماندگار باشد و آهنگ آن را به درستی اجرا کند.

آیا تهیه صفحه کلید برقی بهتر است؟

سوالی که اینجا مطرح می کنیم این است:‌ چرا یک صفحه کلید الکترونیکی به جای پیانوی صوتی استفاده نمی شود!؟ من به عنوان یک معلم پیانو همیشه این سوال را دارم. درست مثل پیانوها، صفحه کلیدها سطح مختلفی دارند و بعضی از آنها بهتر از بقیه هستند.

معمولاً اگر کلیدها وزن بالایی داشته باشند، هرچه بیشتر کیبورد را فشار دهید و به یک پیانوی کلید معمولی 88 نزدیک یا برابر باشد، پبانوی شما بهتر خواهد بود. نکته مثبت یک صفحه کلید این است که به راحتی می توانید آن را به همراه داشته باشید و از ساز خود برای اجرای بهتر استفاده کنید چراکه دیگر نیازی به کوک کردن آن ندارید و این همان صرفه جویی در وقت کوک کردن پیانو است.

پیانو - مادر سازها
پیانو – مادر سازها
اگر در اجرای گروهی بخواهید بنوازید برای هماهنگی بیشتر با گروه نیاز است صفحه کلید خود را مجدد کوک نمایید.

خلاصه مطلب

تنظیم و کوک پیانو (رگلاژ) آن زحمت زیادی دارد. کوک کردن پیانو زمان بر بوده و به ابزارهایی همانند مهارت شنیداری خوب، صبر و حوصله زیاد نیازمند است. قبل از انجام تنظیم دقیق، بهتر است این کار را با “لمس کردن” شروع کنید. اطمینان داشته باشید ساز خود را در بهترین شکل ممکن خود نگه دارید تا در وهله اول خود شما و اطرافیان صدای پیانو را با بالاترین کیفیت خود بشنویم.

با مراجعه به قسمت بالای سایت و بخش سازها می توانید جدیدترین کتاب های پیانو را مشاهده نمایید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا