Uncategorized

چطور نت های ویولن را بخوانیم؟

نحوه خواندن نت های موسیقی ویولن - مخصوص مبتدیان

یادگیری نت یا خواندن نت موسیقی ویولن یک کار چالش برانگیز اما مهم است. امکان خواندن نت های موسیقی خارج از خطوط موسیقی، کل دنیای بالقوه موسیقی را باز می کند. وقتی مهارت دیداری خود را افزایش می دهید نواختن یک قطعه موسیقی جدید به آسانی خواندن کلمات آسان است. خوب گوش دادن یک مهارت شگفت انگیز و ارزشمند است که می تواند در بسیاری از موقعیت ها به خصوص در مورد بداهه نوازی مفید واقع شود.

اگر بخواهید با ارکستر یا گروه موسیقی اجرا یی داشته باشید یادگیری نحوه خواندن نت موسیقی ویولن ضروری است.

وقتی که یاد گرفتید نت های ویولن را چگونه بخوانید، می توانید هر قطعه موسیقی را که در ذهن خود می پرورانید، تنظیم کرده و آن را بنوازید. هنگامی که توانایی تفسیر و آنالیز نت های موسیقی را داشته باشید یادگیری یک قطعه جدید بسیار آسان است. خبر خوب این است که شما می توانید یاد بگیرید که چگونه موسیقی بخوانید در حالی که سایر تکنیک های اساسی ویولن مانند مقیاس درست و موقعیت انگشتان و آرشه کشی را خلق می کنید! به عبارت دیگر شما با خواندن نت ها می توانید به خیلی از توانایی های موسیقی برسید.

در ادامه این مقاله با مجله ایران فاکس همراه باشید.

نحوه نت خوانی در ویولن – گام به گام

نت های موسیقی ویولن در با خطوط حامل (Staff) آغاز می شود. خطوط حامل در واقع مجموعه ای از پنج خط افقی است که نت ها روی آنها قرار می گیرند و یک نوع استاندارد سازی در نت موسیقی به شمار می رود. هفت نت وجود دارد که تمام موسیقی بر اساس آنها ساخته می شود: A ، B ، C ، D ، E ، F و G. هنگامی که به G می رسیدید با A شروع به کار می کنید و چرخه دوباره تکرار می شود هنگامی که از اولین و یا بالاترین خط حامل فراتر می روید در واقع زیر و بم اتفاق می افتد که در موسیقی کلاسیک با آن Pitch‌ می گویند.

همچنین چندین حالت وجود دارد که با یک حرف در موسیقی مطابقت دارند. به عنوان مثال چندین Aی مختلف در ویولن وجود دارد که به اشکال مختلف از خطوط حامل بالاتر یا پایین تر هستند.

آموزش نت خوانی در ویولن
چگونه نت های ویولن را بخوانیم - ویژه مبتدیان

نت های مربوط به خطوط حامل در نت خوانی ویولن

ساده ترین راه برای یادگیری نت های موسیقی ویولن تقسیم خطوط به ۲ بخش خطوط و فضاهای بین آن ها است. این ها نت هایی هستند که روی خطوط حامل قرار می گیرند، به عبارت دیگر نت هایی که یک خط حامل در بالا و پایین آن ها و یک خط حامل هم قطع کننده نت هستند.

آموزش نت خوانی در ویولن

برای شروع از خطوط پایین یادگیری را آغاز و نت های خود را که رو  به بالا می روند حفظ کنید. یکی از آهنگ های محبوب که ممکن است شنیده باشید “Every Good Boy Does Fine” است، آهنگ دیگری که می توان به آن اشاره کرد “Elvis’ Guitar Broke Down Friday” است. این آهنگ های کوچک واقعاً می توانند به شما کمک کنند تا نت های خود را حفظ کنید! همچنین می توانید با یک کتاب ویولن مبتدی، مانند Essential Elements for Strings Volume I شروع کنید.

در این کتاب چند تمرین عالی برای کمک به شما در حفظ و یادگیری نت های پایه به شما ارائه می دهد.

نت هایی که بین خطوط حامل قرار می گیرند

بعضی از نت های موسیقی ویولن وجود دارد که بین خطوط قرار می گیرند همانند شکل زیر

آموزش نت خوانی در ویولن

یکی از مواردی که باعث می شود نت موسیقی ویولن در ذهن شما بماند نت های بین خطوط حامل است. اگر از نت پایین تا نت بالا نگاه کنید می بینید که حروف F-A-C-E را هجی می کنند. به راحتی می توان آن را در ذهن جای داد. هر زمان که در حال تمرین یا کار با یک کتاب هستید، این مورد خوبی است تا در ذهن شما به صورت همیشگی بماند و کمتر از ذهن شما فراموش شود.

اگر نام یک نت را فراموش کردید نگران نباشید کافیست ابتدا مشخص کنید که نت بین کدام خط افتاده است. انگشت یا مداد خود را بردارید و از پایین به بالا به سمت هر نت بروید و از عبارت F A C E کمک گرفته و نام نت خود را پیدا کنید. یادگیری و چگونگی خواندن نت های ویولن کار سختی نیست!

خطوط اضافی یا Ledger

پنج خط و چهار فضا نمی توانند طیف گسترده ای از نت های ویولن را پوشش دهند! برای قرار دادن نت های موسیقی ویولن ما از خطوط کوچک یا خط تیره هایی به نام خط های اضافی یا “ledger lines” استفاده می کنیم. نت ها می توانند دقیقاً مانند پنج خط حامل روی خطوط یا در فضاهای بین آنها بیفتند.

در نمودار مقیاس G بالا متوجه خواهید شد که نت های دیگری وجود دارد که زیر خطوط حامل (پایین تر از سطح) و بالاتر از خطوط حامل (بالاتر از سطح آنها) قرار می گیرند. برای خواندن این نت ها می توانید از نت های موجود در خطوط حامل اصلی استفاده کنید که قبلاً آنها را به عنوان نقطه مرجع خطوط حامل می شناختید.

علائم مهم در ابتدای در خطوط حامل

بخش بسیار مهمی از یادگیری و نحوه خواندن نت های ویولن به خاطر سپردن نمادها و علائم مختلفی است که ممکن است در ابتدای خطوط حامل مشاهده کنید. اگر به برخی از نت موسیقی ویولن یا یک کتاب تمرینی نگاهی بیندازید در ابتدای هر خط متوجه برخی نمادهای جدید خواهید شد.

علائم و نشانه های ابتدای خطوط حامل

کلید یا Clef

مهم‌ ترین نمادها در یک قطعه موسیقی از جمله کلید (Clef)، سرکلید (Key Signature) و کسر میزان (Time Signature)، در ابتدای خطوط حامل قرار می‌گیرند. نمادهای متفاوتی در بالا و پایین خطوط حامل وجود دارند که از آن‌ جمله می‌ توان به نت‌ ها و سکوت‌ ها اشاره کرد. در تعریفی ساده، نت‌ ها بیانگر صدا و سکوت‌ ها بیانگر عدم نواختن نت در آن قطعه هستند. ممکن است شما در ابتدای خطوط حامل کلید ها را مشاهده کنید نمادهای Clef نقاط مرجعی هستند که یک نت خاص را روی این خطوط نامگذاری می کنند که نام تمام نت های بعدی از روی این کلید مشخص می شوند.

در سازهای پایین تر از کلیدهای دیگر با نقاط مرجع مختلف مانند کلید باس یا آلتو استفاده می شود. اما در ویولن (و همچنین سازهای با درجه بالاتر مانند فلوت و شیپور) ما از کلید سل استفاده می کنیم. نکته مهمی که در این مرحله باید به آن توجه داشت اینست که وقتی کلید سل یا Clef را در ابتدای خطوط حامل دیدیم به این معنی است که این نت ها برای ساز ویولن مناسب است.

نکته مهم در مورد کلید سل یا Clef

اولین نمادی که در ابتدای هر قطعه موسیقی مشاهده می‌شود، «کلید» (Clef) است. دانستن کلید در تئوری موسیقی بسیار مهم است چراکه این نوع کلید است که تعیین می‌کند کدام نت و چگونه بر روی خطوط حامل یا بین آن‌ ها قرار گیرد. به طور مثال، کلید سل (Treble Clef) به ما می‌گوید که خط دوم از پایین در خطوط حامل، نت سل است. با دانستن کلید، می‌توانیم به چینش نت‌ ها بر روی خطوط حامل بپردازیم.

سر کلید یا Key Signature

سر کلید (Key Signature) دقیقا بعد از علامت کلید بر روی خطوط حامل ظاهر می‌ شود. سر کلید می‌ تواند شامل نمادهای دیز (Sharp) یا بِمُل (Flat) باشد. سر کلید در تئوری موسیقی بیان می‌ کند که کدام نت‌ ها باید به صورت دیز یا بمل یعنی به ترتیب نیم‌ پرده زیرتر یا بم‌تر نواخته شوند.

زمانی که در سر کلید، نت دیز یا بمل داشته باشیم، تمامی نت‌ های آن خط و نت‌ های اکتاو باید به صورت دیز یا بمل نواخته شوند. به طور مثال اگر قطعه ای در سر کلید خود، نت‌ ها می‌ بمل و سی‌ بمل هستند و در نتیجه، تمامی نت‌ های این قطعه تا زمانی که سر کلید عوض نشده باشد باید به صورت بمل نواخته شوند. البته تحت این شرایط، در صورتیکه نیاز داشته باشیم نتی در حالت اصلی خود نواخته شود می‌توان از نماد بِکار (Natural) استفاده نمود.

وجود سر کلید بسیار مهم است زیرا به شما نشان می دهد که نت های Sharp یا Flat در آهنگ دارید یا نه.

  • یک نت Flat (یعنی B Flat) نیم پرده (a half-step) کمتر از نت پایه (B) است و با این علامت مشخص می شود:
  • یک نت Sharp (به عنوان مثال C Sharp) از لحاظ نیم پرده (a half-step) بالاتر از نت پایه (C) است و با این علامت مشخص می شود: #

سر کلیدها در خطوط حامل

اگر یک علامت در سرکلید مشاهده کردید، به خط یا فضایی که بمل در آن قرار گرفته توجه نمایید. اگر در طول قطعه (بالاتر یا پایین آن نت باشد) باید آن نت را با همان شرایط بنوازید. (Flat یا بمل)

وقتی نماد در سر کلید مشخص شده باشد همین مورد نیز صدق می کند. به نماد Sharp نگاهی دقیق بیندازید و متوجه شوید که یک علامت # در وسط نماد قرار دارد. هر نت با خط یا فضایی که مربع در اطراف آن مطابقت دارد نت خواهد بود که در سراسر قطعه باید به صورت Sharp اجرا شود.

گاهی اوقات چندین علامت Sharp یا ترکیبی از هر سه وجود خواهد داشت. اگر هیچ کدام از علامت ها را در سر کلید خود مشاهده نکردید می توانید فرض کنید که تمام نت های قطعه باید طبیعی “Natural” اجرا شوند.

میزان در خطوط حامل

کسر میزان – میزان در خطوط حامل

مورد بعدی میزان است. کسر میزان به شما این امکان را می دهد تا بدانید که چگونه یک قطعه را بشمارید یا تعداد ضربات را اندازه بگیرید. خطوط حامل توسط خطوط عمودی به بخشهایی تقسیم می شوند که به آن ها میزان یا “measures” گفته می شوند که بسته به آنچه در میزان وجود دارد، تعداد مشخصی از ضربات را در بر خواهد گرفت.

تعداد بالای میزان به شما می گوید که تعداد ضربان ها در هر اندازه گیری چند است. هنگامی که تعداد اختصاص داده شده ضربان ها محاسبه شد، وقت آن است که به سراغ اندازه گیری بعدی برویم و شمارش را از نو شروع کنیم. عددی که در کسر قرار دارد طول ضرب را توصیف می کند. اگر یک عدد ۴ که پراستفاده ترین ضرب به شمار می رود به معنی این است که تعداد ضرب های خود را باید به ۴ برسانید.

  • ۲ = نصف نت
  • ۴ = ربع نت
  • ۸ = یک هشتم نت
  • ۱۶ = یک شانزدهم نت

این رایج ترین میزانی است که در اکثر قظعات مشاهده خواهید کرد! میزان 4/4 به قدری رایج است که از آن به عنوان “زمان مشترک” یاد می شود و غالباً شما یک C را در خطوط حامل مشاهده خواهید کرد که در آن میزان، زمان به طور معمول باشد که به معنی پخش قطعه در 4/4 زمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا